Proč není vhodné měnit v ochranných brýlích zorníky za dioptrická skla

Ochranné brýle jsou navrženy a testovány podle přesně stanovených norem a specifikací, které zohledňují jejich odolnost vůči různým typům mechanického, chemického či optického namáhání. 
Pokud nosí zaměstnanec ochranné brýle, které byly upraveny takovým způsobem, že došlo k výměně původních zorníků za neoriginální dioptrická skla, může tato změna významně ovlivnit jejich funkčnost a schopnost plnit svou původní roli.
Jakmile dojde k jakémukoliv zásahu do konstrukce brýlí, například výměnou zorníků za dioptrické skla, které nebyly schváleny výrobcem ani certifikované podle příslušných norem, pak tyto brýle již nezajišťují odpovídající ochranu, což může mít vážné důsledky.

Jedním z hlavních problémů je skutečnost, že ochranné prostředky, které nesplňují platné normy, mohou selhat právě v situacích, kdy je to nejméně žádoucí.
Pokud dojde během pracovního procesu k situaci, kdy by zaměstnanec čelil riziku zranění očí, může selhání upravených brýlí způsobit vážné zdravotní následky.
Zranění očí může mít nejenom krátkodobé dopady, jako jsou bolest a snížená pracovní schopnost, ale také dlouhodobé následky, včetně trvalého poškození zraku.

Dalším významným aspektem je právní odpovědnost, která může nastat v případě, že zaměstnanec utrpí pracovní úraz v důsledku použití necertifikovaných nebo nevhodně upravených ochranných brýlí. 
Na některých pracovištích, zejména tam, kde je bezpečnost zaměstnanců přísně regulována, jsou jakékoliv úpravy ochranných prostředků, ať už se jedná o brýle či jiné druhy ochrany, výslovně zakázány.
Důvodem je nejen snaha minimalizovat riziko pracovních úrazů, ale také zajistit, že veškeré ochranné pomůcky odpovídají předpisům, které byly vytvořeny pro ochranu zdraví zaměstnanců.
Pokud by zaměstnanec nosil ochranné brýle, které byly upraveny, a došlo by k úrazu, mohlo by to vést k situaci, kdy by pojišťovna odmítla vyplatit plnění z důvodu používání nevyhovujícího ochranného prostředku.

V takovýchto případech může být rovněž zpochybněna odpovědnost zaměstnavatele za vzniklý úraz.
Podle platné legislativy je zaměstnavatel povinen zajistit svým zaměstnancům vhodné a bezpečné pracovní podmínky, což zahrnuje i poskytování certifikovaných ochranných prostředků.
Pokud by však zaměstnanec vědomě upravil ochranné brýle, aniž by o tom informoval zaměstnavatele nebo bezpečnostní techniky, je sám zcela zodpovědný za důsledky svého jednání. 

 

Pokud nosíte dioptrické brýle a potřebujete také ochranu zraku pro vaší práci,  je ideálním  řešením zvolit ochranné brýle přes brýle (OTG) nebo si nechat vyrobit dioptrické ochranné brýle na míru.
Tyto brýle jsou certifikovány podle normy EN166, což zaručuje jejich bezpečné použití na vašem pracovišti.